BAKRA Gojnik herbatka górka 20g
Gojnik rośnie głównie na Bliskim Wschodzie, Bałkanach i wyspach greckich. Nazwa jego pochodzi od greckiego słowa „sideritis”, które oznacza „żelazo”. W Turcji znana jest jako Adaczaj, w Grecji kontynentalnej – Olympus Tea, na Kreceie jako Malotira, na Krymie Tataczaj zaś w Anglii zwana jest Sheperd’s Tea (Herbata pasterska).
Wiedza od pokoleń:
Pierwsze wzmianki o Gojniku pojawiły się w I w.n.e w dziele „materia Medica” lekarza i botanika, Pedaniusa Dioscoridesa. W starożytności, napar z tej rośliny podawano żołnierzom w celu regeneracji sił oraz szybkiego gojenia się ran. Po Gojnik od wieków sięga także medycyna ludowa. Herbatę Górską stosowano głównie przy przeziębieniu, grypie, w leczeni zapalenia oskrzeli, duszności, w przebiegu choroby nerek, dolegliwościach układu pokarmowego, infekcjach dróg moczowych oraz chorobach prostaty i reumatyzmie. Napar poprawiał kondycję fizyczną i psychiczną.
Gojnik dla zdrowia:
Herbata Górska to bogactwo składników mineralnych, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Dzięki zawartości żelaza picie naparu z Gojnika wspomaga układu krążenia, wzmacnia system odpornościowy, pomaga w walce z niedokrwistością i zmęczeniem, a także w naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała.
Olejki eteryczne zapewniają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Gojnik ma również właściwości przeciwutleniające.
Jak zaparzyć Herbatkę Górską:
1 – 2 kwiatki wrzucić do szklanki, zalać gorącą wodą i zaparzać ok. 3-5 minut pod przykryciem. Do naparu można dodać np.: cytrynę, świeży imbir lub miętę, łyżeczkę melasy z chleba świętojańskiego