Olej z lnianki, popularnie nazywany również olejem rydzowym to bardzo charakterystyczny tłuszcz. Tłoczony jest z lnicznika siewnego (Camelina sativa), który nazywany bywa również ryżykiem, rydzykiem, judrą, rydzem. W Polsce olej rydzowy znany jest od dawna – był popularny, ale z czasem zaczęły go wypierać inne wchodzące na rynek oleje. Dzisiaj, olej z lnianki na nowo zdobywa serca Polaków i coraz częściej gości w naszej rodzimej kuchni. Dlaczego warto sięgnąć po olej rydzowy? Jak go zastosować?
Smak i zapach oleju z lnianki
Olej z lnianki (olej rydzowy) to bardzo charakterystyczny tłuszcz roślinny. Ma ciekawy intensywny smak i zapach – przyrównywany jest do smaku musztardy lub cebuli, jednak każde podniebienie będzie odczuwało go nieco inaczej. Jego barwa zwykle jest ciemno-złotawa, wpadająca w pomarańcz. Ubarwienie oleju może być jednak nieco inne – wszystko zależy od odmiany lnicznika oraz warunków glebowych, jakie zapewniono roślinie w czasie wzrostu.
Skład oleju rydzowego (z lnianki)
Olej rydzowy jest bardzo bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – około połowę stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, należące do grupy omega-3 oraz omega-6. Warto podkreślić, że olej rydzowy jest również znakomitym źródłem naturalnej witaminy A, B i E.
Stosowanie oleju z lnianki (rydzowego)
Olej z lnicznika (rydzowy) tłoczony na zimno, nierafinowany i nieoczyszczony powinien być stosowany wyłącznie na zimno – nie należy na nim smażyć, piec, gotować ani podgrzewać. Olej rydzowy daje wiele możliwości kulinarnych – ma bardzo ciekawy smak i przyjemny kolor, będzie więc znakomitym uzupełnieniem wielu potraw/
Przechowywanie
Olej rydzowy należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Zalecamy przechowywanie oleju w lodówce.